Zadzwoń do nas! 735 967 939

Załóż bezpłatne konto
MENU

Jak wysłać przesyłkę dłużycową kurierem?

Większość przesyłek dostarczanych przez tanich kurierów mieści się w standardowych wymiarach oraz wadze i jest wysyłanych w pewnym standardzie. Oczywiście można dopasować do usługi konkretne opcje dodatkowe. Takie standardowe paczki podlegają automatycznemu sortowaniu, są tanie oraz docierają do odbiorców w krótkim czasie. Klienci nadają również przesyłki, które w jakiś sposób wykraczają poza zalecane wymiary lub wagę. Czasem taka paczka musi być przewożona na palecie, a czasem jest traktowana jako dłużyca. Za każdym razem wymaga jednak innych standardów od przewoźnika.

Jak nadać dłużycę?

Przesyłki dłużycowe wymagają specjalnej obsługi na każdym etapie transportu. Trzeba je również odpowiednio przygotować do wysyłki. Najczęściej wycena opiera się o cennik drobnicowy oraz o wagę gabarytową. W praktyce należy zastosować przelicznik długości wszystkich boków według wzoru DxSxW/4000 (lub 6000) lub też stosując wagę wymiarową, gdzie 1 mb. (100cm) długości odpowiada wadze przeliczeniowej 100 kg. Warto przy tym pamiętać, że każdy z przewoźników ustala maksymalne możliwe wymiary takiej paczki.

Co to jest przesyłka dłużycowa?

Najczęściej o przesyłce dłużycowej mówimy wówczas, gdy jej długość przekracza 200 cm, przy czym suma pozostałych nie może być większa niż 80 cm. Takie wytyczne znaleźć można u większości kurierów, choć są przewoźnicy, którzy przyjmują przesyłki kurierskie dłużycowe o długości do 300 cm. Taka paczka jest ręcznie sortowana, wymaga specjalnej obsługi na każdym etapie transportu oraz przyjazdu kuriera dostosowanym samochodem. Kolejnym kryterium jest waga, która nie może być w większości firm kurierskich większa niż 70 kilogramów, zarówno biorąc pod uwagę wagę rzeczywistą, jak i gabarytową. Zawsze do wyceny podaje się wartość wyższą. Z założenia nadanie takiej paczki będzie również droższe niż przesyłki standardowej.

Przesyłka dłużycowa powinna mieć kształt walca lub prostopadłościanu i najczęściej jest odbierana i dostarczana w systemie „burta-burta”. Może się również zdarzyć, że kierowca będzie potrzebować pomocy przy załadunku lub rozładunku przy bardzo długich paczkach. 

 

Zapraszamy do kontaktu dla indywidualnej wyceny przesyłki gabarytowej

 

Więcej informacji możesz znaleźć w Najczęściej zadawanych pytaniach FAQ oraz: 

Transport dużych gabarytów